See leht kasutab töötamiseks küpsisefaile (cookies).

Uudiste arhiiv

15. septembril käisid Krõllid Koeru kandis Metsakülas matkamas. Ühe metsaskäiguga sai selgeks palju olulist:

 

 DSC2531

Metsarajad on teistsugused kui linnatänavad.
Seal võib olla: künkaid ja lohke, muda ja pori, vett ja jääd, oksi ja juuri, langenud puid ja libedaid puulehti, loomade jälgi ja elutegevuse märke.

Mets elab oma elu:
seened elavad puulehtedel ja tüvedel, notsudel on oma spaa, kasetõrv on loomede haava ravim, rähnil on oma töökoda, oraval on kuuse otsas uhke pesa, rähn ja orav söövad käbiseemneid erinevalt,

Kõik nad vajavad vett:
metsas on allikas, vee häält saab kuulata ka siis, kui see maa all on, mõnikord tuleb vesi maa peale ja jälle kaob maa sisemusse, maa all asuvad järved, pinnas puhastab ja filtreerib vett, reostus maa peal rikub vett maa sees.

Inimene metsas:
Onn tuleb ehitada kivi juurde ja lõke teha kivi äärde, siis soojendab kivi öösel metsas puhkajat,
kes onnis ei taha magada, selle jaoks on mõnes metsas metsamajad. Kilest riietega ei tohi lõkkele lähedale minna, vaigused puud pilluvad lõkkest sädemeid ja niisked puud tossavad. Metsa jõudes läheb kõht kohe tühjaks (tegelikult juba sellel hetkel, kui pirukad lasteaias kotti pannakse)

Elektrienergia loodusest:
Tuulegeneraatorid ja päikesepaneelid

Uued mõisted:
elus tuli, püstkoda, rähni töökoda, sammal ja samblik, allikas, puuseen, metsamaja, kuivkäimla,

Puuduvad harjumuspärased mugavused:
Pissil tuleb käia metsas ja kuivkäimlas

Ja väike ime:
keset metsa on lohuga kivi, kuhu metsast korjatud and tuleb panna ja vaikselt oma südamesoov öelda. Et soov täide läheb on täitsa kindel!

 

Pilte õppekäigust: http://rabaryblik.ee/vanematele/pildigaleriid/2017-2018/event/2017-2018/metsakulas_puhtavee_teemapargis.html